monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

Zostań mistrzem produktywności! cz.3


Arkusz ćwiczeniowy – Twój dzień


Ten artykuł możesz również odsłuchać:


Odpoczynek i regeneracja w trzech obszarach (mentalnym, fizycznym i emocjonalnym) jest bardzo ważnym, jednak nie jedynym czynnikiem, który wpływa pozytywnie na poziom twojej produktywności.

Każdego dnia masz przecież do wykonania mnóstwo czynności, zadań, obowiązków i chcesz ich wykonywać jeszcze więcej, mając do dyspozycji coraz mniej czasu. W miarę nakładania na siebie kolejnych wyzwań, nawarstwia się twój problem z produktywnością.

Wielu z nas rozpoczyna pracę i nie wie, co ma robić. Co zrobić najpierw? Co pominąć? Co może zaczekać? Co musi być wykonane pilnie? W dodatku często mamy błędne przekonanie, że wszystko jest równie ważne, pilne i istotne, bez tego „wszystkiego” nasz biznes i nasze życie rozsypią się jak misternie ułożony domek z kart.

Bardzo rozmyślnie użyłam tu tej metafory. Dlatego że chaos w działaniu, dekoncentracja, wykonywanie czynności, które nie są priorytetowe budują bardzo niestabilny fundament i wystarczy lekki podmuch wiatru, drobne niepowodzenie, żeby zupełnie utknąć w gąszczu obowiązków, stracić motywację, chęć i wolę do działania.

Organizacja czasu pracy jest często poruszanym tematem. Jednak wdrażanie w życie pewnych zasad, które ułatwią, usprawnią naszą pracę jest wprost przeciwnie proporcjonalne do częstotliwości poruszania tej tematyki.

Pamiętaj, że nic nie zmieni się w twoim życiu, twoja produktywność nie wzrośnie ani o jeden procent, jeśli przeczytasz ten artykuł i wrócisz do swojego życia, do swoich czynności, do twojego bałaganu i chaosu, który niszczy twoją produktywność. Przede wszystkim działaj. Dzisiaj wykonanie wszystkich wskazówek może wydać się dla ciebie niemożliwe, jeśli jednak będziesz w swoim tempie wdrażał kolejne zmiany krok po kroku, wkrótce zobaczysz, jak zbliżasz się do upragnionego celu – czystego biurka, kalendarza pełnego zrealizowanych zadań, satysfakcji i przede wszystkim wysokiej produktywności.

Porozmawiajmy o kalendarzu.

Jest ważny. Powinnaś go mieć. Forma dowolna. Przez wiele lat miałam kalendarz papierowy – książkowy, który wypełniałam mnóstwem zadań do wykonania w określonych przedziałach czasowych. Dodatkowo każdy dzień uzupełniałam o jedno zdanie, mówiące o tym, jaki założyłam sobie cel na ten miesiąc. Podobnie wyglądał mój kalendarz w pracy.

Terminarz z ostatniego miejsca pracy zatrzymałam sobie na pamiątkę. On zawsze wskazywał mi kierunek. Wyznaczenie celu na stronach kalendarza, do którego codziennie zaglądasz, jest niezwykle istotne, ponieważ wpatrując się codziennie w punkt, do którego dążysz, podświadomie zaczynasz do niego zmierzać.

Kalendarze są dla mnie najlepszym dowodem na to, że zawsze realizuję moje cele. Kiedy przychodzi dzień, w którym spada motywacja, w którym mam ochotę odpuścić, zerkam do mojego starego kalendarza i widzę, jak sumiennie zaplanowałam swój sukces. I potwierdzam po raz kolejny samej sobie, że wykonałam wszystko to, co sobie założyłam.

Kalendarz książkowy może się jednak okazać mało praktyczny. Może nie zmieścić się w twojej torebce, może być dla ciebie pewnym ciężarem. Wypróbuj rozwiązanie elektroniczne. Twój kalendarz będzie przy tobie wszędzie tam, gdzie będziesz miała dostęp do internetu, możesz go uzupełniać na każdym urządzeniu. Skorzystaj z kalendarza Google lub innego dostępnego, bezpłatnego rozwiązania.

Ja obecnie korzystam z Asany. Odpowiada mi rozkład dni, na bieżąco widzę moje postępy. Mam możliwość dodawania kolejnych projektów i zadań do wykonania w ich ramach lub z nimi niezwiązanych. Asana pozwala zarządzać kalendarzem prywatnym i zawodowym, zaplanować zadania w długoterminowych projektach. Być może to jest to, czego potrzebujesz.

Szukaj najlepszych dla ciebie rozwiązań.

Dobierz kalendarz do swoich preferencji. On ma służyć tobie. W związku z tym ważne jest, abyś wybrała odpowiedni.

 

Wiesz już, że priorytetem w twoim życiu powinno być zdrowie w wymiarach fizycznym, psychicznym oraz emocjonalnym; opracowałaś twój własny autorski rytuał produktywności. Od dziś zacznij pracę z kalendarzem. W kolejnym artykule porozmawiamy o tym, jak określać priorytety, jak wybierać czynności, które są najważniejsze i do natychmiastowego wykonania, jak wyznaczać te, które mogą poczekać. Dzięki temu zaczniesz prawidłowo i z sensem wypełniać pracą dni w swoim terminarzu.

W związku z tym chcę cię prosić o wykonanie prostego ćwiczenia. Przez dwa dni robocze wypisuj na kartce wszystkie czynności, jakie wykonujesz. Wszystkie – znaczy absolutnie wszystkie. Wszystkie znaczy również: przeglądanie Facebooka, spożywanie posiłku, przygotowywanie posiłku, poranna toaleta. Zrób to bardzo dokładnie. Zrób to, a później przyjrzyj się swojej produktywności.
Możesz wykonać to ćwiczenie na dowolnej kartce, również w kalendarzu. Możesz skorzystać z arkusza, który dla ciebie przygotowałam.

Powodzenia!


Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, zapisz się na NEWSLETTER i obserwuj mój FANPAGE na Facebooku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *