monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

Zostań mistrzem produktywności cz.2


Zostań mistrzem produktywności – zeszyt ćwiczeń


Ten artykuł możesz również odsłuchać:


Wiesz już, do czego potrzebujesz wysokiej produktywności? Co zmieni się w twoim życiu, kiedy zaczniesz działać w sposób zorganizowany i efektywny? Co się stanie, kiedy zyskasz czas i pieniądze, ponieważ nie będziesz ich marnować na to, co nieistotne, niepriorytetowe i nieważne?

Co osiągniesz, kiedy nauczysz się pracować produktywnie? Zwizualizuj sobie efekty. Zamknij oczy i zobacz to, co zmieni się w tobie i twoim życiu, kiedy zaczniesz efektywnie wykorzystywać swój czas.

Wielu ludzi ma problem z organizacją. Nie potrafią zorganizować swojego czasu ani czasu pracy. Dzień przed wakacjami biegają jak szaleni po sklepach, po centrach handlowych dokupując brakujące rzeczy. Jeszcze na lotnisku przypominają sobie, że zapomnieli okularów przeciwsłonecznych i stoją kilkanaście minut w kolejce po produkt, który już kilka dni temu mógł leżeć w walizce i czekać tylko na dzień wyjazdu. Oszczędność czasu i pieniędzy. I brak organizacji.

Steven Covey powiedział, że nie jest wyzwaniem zarządzanie czasem, a zarządzanie sobą samym. Zanim osiągniemy sukces, zanim pojawią się jakiekolwiek zewnętrzne objawy sukcesu, potrzebujesz osiągnąć sukces wewnętrzny – dobrze zarządzać sobą, stać się mistrzem produktywności.

Dzisiaj przedstawię tobie pierwszy sposób do natychmiastowego zastosowania. Metodę, która jest prosta, ale skuteczna.

Czy jesteś gotów działać? Pamiętaj, że czytanie i słuchanie to wierzchołek góry lodowej, to nabywanie wiedzy, która nie ma mocy sprawczej. Ty masz tę moc! Masz wszelkie predyspozycje do tego, żeby zmieniać siebie i swoje życie na lepsze, żeby zwiększyć kilkukrotnie swoją produktywność pod jednym warunkiem – wszystko to zacznie się realizować, jeśli Ty zaczniesz działać już teraz!

Myślę tutaj o działaniu nawykowym. Nie wystarczy, że przeczytasz artykuł, wypiszesz swoją metodę działania i zrealizujesz plan jutro i za tydzień. Działanie nawykowe to takie, które wykonujesz codziennie do momentu, kiedy stanie się integralną częścią twojego dnia i życia, przestanie tobie przeszkadzać i zaczniesz dostrzegać jego korzyści.

Dziś popracujesz nad tzw. ładowaniem baterii, zaczniesz odpoczywać, regenerować się. Stworzysz swój pierwszy nawyk produktywności.

Każdego dnia wyczerpujesz swój organizm. Stawiasz sobie coraz większe wyzwania, testujesz granice wytrzymałości swojego ciała i umysłu. Potrzebujesz regeneracji czy też odpoczynku. Co więcej, potrzebujesz go w trzech wymiarach:

  1. fizycznym,
  2. emocjonalnym,
  3. mentalnym.

W ciągu dnia znajdź czas dla siebie. To ma być czas tylko i wyłącznie dla ciebie. W związku z tym nie zrobisz tego jednocześnie zajmując się dziećmi, prowadząc auto. Nie zrobisz tego podczas przerwy w pracy. Wtedy nie przyniesie to efektu. A ty chcesz efektu! Chcesz działać efektywnie i robić coraz więcej rzeczy, które kochasz.

Dlatego potraktuj to jak twój osobisty rytuał. Zainwestuj 60 minut swojego czasu w wielowymiarowy odpoczynek. Daj odpocząć ciału, np. poprzez 20 minut ćwiczeń, kąpiel, masaż. Daj odpocząć emocjom – to może być 20 minut słuchania muzyki lub czas na twoje hobby. Pozwól zregenerować się twojemu umysłowi, np. czytając czy pisząc.

Godzinę, którą spędzisz z samą sobą możesz podzielić na dwie lub trzy części, jednak efekt będzie dużo lepszy, jeśli odprężysz się nieprzerwanie na 60 minut. Najlepszy efekt osiągniesz, wykonując swój rytuał odpoczynku przed pracą, ponieważ pozwoli się tobie skoncentrować na tym, co jest tak naprawdę najważniejsze, a więc na twoim fizycznym, psychicznym i emocjonalnym zdrowiu.

Kiedy Twoim priorytetem stanie się zdrowie w trzech wymiarach, o których tutaj rozmawiamy, wszystko inne znajdzie się na właściwym miejscu. Jednak do pełnego efektu potrzebujesz działać nawykowo, a więc regularnie, co znaczy codziennie.

 

W kolejnych artykułach przedstawię drugi sposób na zwiększenie swojej produktywności oraz klucz do przeprowadzenia zmian w życiu.


Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, zapisz się na NEWSLETTER i obserwuj mój FANPAGE na Facebooku.


One thought on “Zostań mistrzem produktywności cz.2”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *