monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

Jak zwiększyć kreatywność?

jak zwiększyć kreatywność monikagawanowska

Tkwię ostatnio w nauce procesów podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Różnorodnych. Robię to głównie dla tych, którzy co chwilę pytają mnie, skąd mają wiedzieć czy krok, na który się decydują w karierze jest dobry. Pojawiają się pytania:

 • Co wybrać najpierw?

 • Czy skupić się na promocji?

 • Czy skupić się na edukacji (nabywaniu kompetencji)?

 • Co będzie najlepsze dla mnie?

I obiecuję, rozpracujemy te decyzje na czynniki pierwsze. I powiem jeszcze, że metoda „za i przeciw” jest dobra dla dziecka w podstawówce, ale nie dla dorosłego człowieka, który na szali często stawia swoją przyszłość, dochody, karierę itp.

 

Proces podejmowania decyzji jest skomplikowany

 

Oczywiście, wiele zależy od decyzji lub od problemu. Jednak w każdym z przypadków warto w proces poszukiwania rozwiązania zaangażować 2 półkule mózgowe:

 • lewa – odpowiedzialna za myślenie analityczne,

 • prawa – odpowiedzialna za myślenie kreatywne.

Co zrobić, jeśli jesteś typem analityka? Rozumiesz tylko liczbowe wartości i myślisz poprzez dane? Tak jak można wyćwiczyć w sobie myślenie analityczne, podobnie możesz pracować nad swoją kreatywnością.

Jak zwiększyć kreatywność?

Jakie pomysły możesz zastosować, by zwiększyć kreatywność?

1. Skonsultuj się z dzieckiem

Uwielbiam to ćwiczenie. Dzieci są kopalnią pomysłów i otwierają umysł. Zamiast skupiać się na tym, by uczyć nasze dzieci, uczmy się od nich. Dziecko samo znajduje rozwiązanie. Mój starszy syn (niedługo skończy 5 lat) potrafi rozwiązywać podstawowe problemy i podejmować samodzielnie proste decyzje. Jestem świadoma, że przekazując mu wiedzę, nie uczę go myślenia, dlatego to ja pytam go:

 • Jak mogę lepiej sprzedawać moją książkę?

 • Jak działa sygnalizacja świetlna?

 • Jak jest zbudowany ten mechanizm?

 • Dlaczego ludzie kupują te rzeczy?

 • Co się stanie, jeśli…

 • Co jeszcze możesz zrobić, żeby…

To działa w 2 strony. Wykorzystując w rozmowie z dzieckiem zasadę 5xWHY (5 razy „dlaczego?”) zachęcam jego mózg do myślenia, motywuję siebie do myślenia i przechodzę drogę do rozwiązania w zupełnie nowy sposób. Jego umysł się nie zamyka a mój się otwiera dzięki nowym perspektywom, które sam stwarza.

PS. Dziecko może pomóc ci w biznesie. Spróbuj.

2. Co jeśli? 

Wybierz dowolny problem lub zupełnie abstrakcyjne zagadnienie i kilka razy zapytaj „Co jeśli?”:

 • Co jeśli ryby miałyby nogi? Mogłyby chodzić po suchym lądzie. Co jeśli ryby mogłyby chodzić po suchym lądzie? Oddychałyby powietrzem. Co jeśli ryby oddychałyby powietrzem? Ocean by opustoszał. Co jeśli ocean by opustoszał? Nastąpiłaby ekologiczna katastrofa. Co jeśli nastąpiłaby ekologiczna katastrofa?

 • Co jeśli zmieniłbyś branżę na fitness? Byłbym fit. Co jeśli byłbyś fit. Jadłbym dużo warzyw i owoców. Co jeśli jadłbyś dużo warzyw i owoców? Byłbym zdrowszym człowiekiem? Co jeśli byłbym zdrowszym człowiekiem? Itd. Itp.

To ćwiczenie działa, kiedy puścimy wodze fantazji. Warto się rozmarzyć, zapomnieć o granicach. Zapomnieć o tym, że nie ma dowodów na istnienie kosmitów. Bo co by było jeśli cheeseburger miał nogi i przychodził do ciebie zawsze, kiedy masz na niego ochotę? Świat byłby niesamowity! (Chociaż może za dużo by w nim było tłuszczów nasyconych…)

3. Negacja

2+2=4, ale co jeśli to nie jest prawda. Jak to udowodnisz? Pobaw się w adwokata diabła. Masz za zadanie udowodnić najbardziej nieprawdziwe tezy. Wszystkie rozwiązania są błędne a ty wymyślisz sposób, żeby przemówić ich twórcom do rozsądku!

4. Istnieją tylko zabawne rozwiązania

Wydaje ci się czasem, że nie masz poczucia humoru? W porządku. Pomyśl wtedy nad zabawnymi i śmiesznymi rozwiązaniami twoich problemów. Zabawa uruchamia kreatywną część mózgu, więc od czasu do czasu pozwól sobie tylko i wyłącznie na nawet z pozoru głupie odpowiedzi.

 • Może zaczniemy chodzić boso w miejscu pracy?

 • Może każdy dostanie różowe wrotki, żeby nie stać w korkach?

 • Może przyniesiesz do pracy miskę, do której nasypiesz piasku, włożysz do nie niej nogi i będziesz całe 8h czuć się jak na plaży?

5. Idź pobiegać lub odpocznij

Mówią, że najlepsze pomysły pojawiają się pod prysznicem. U mnie to nie działa, bo biorę bardzo szybki prysznic, nie zdążę pomyśleć. Rozwiązania przychodzą często w stanie odprężenia. Zrób krótką drzemkę, a kiedy się obudzisz być może będziesz mieć głowę pełną pomysłów. Idź pobiegać i zamiast słuchać muzyki, posłuchaj własnych myśli.

Znasz inne ciekawe sposoby na zwiększenie kreatywności? Chętnie się dowiem, bo sama mam z tym problem. Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.

___________________________________

Obserwuj mój FANPAGE na Facebooku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *