monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

Jak podejmować decyzje?

monikagawanowska JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE_

Jak podejmować decyzje?

Zarówno Ty, jak i całe Twoje życie, składacie się z wielu puzzli. Ta układanka nie należy do najprostszych: składa się z bardzo wielu elementów, które niekoniecznie do siebie pasują. Trudno znaleźć te odpowiednie części, a kiedy już je znajdujesz, okazuje się, że możesz ułożyć kilka wersji – kilka obrazów, w zależności od tego, jakich użyjesz elementów.

W procesie podejmowania decyzji jest podobnie: każda sytuacja, każde wyzwanie, przed którym stajesz, składa się z wielu elementów. To czynniki, które należy wziąć pod uwagę decydując się na określoną reakcję.

Jesteś sumą swoich własnych wyborów

Często powtarzam mojemu dziecku, że ma wpływ na to, jak będzie wyglądać jego dzień. Możemy osiągnąć porozumienie i przeżyć miłe, radosne chwile. Możemy z drugiej strony trwać w swoich ograniczających przekonaniach, które utrudniają porozumienie i zrozumienie, a co za tym idzie – mają wpływ na jakość spędzanego razem czasu.

Podobnie w życiu osobistym i zawodowym. Stajesz przed wyborami, które wpływają na to, jak będzie wyglądać Twój dzień, Twoja współpraca z innymi ludźmi, Twoja kariera i docelowo również Twoje życie.

Czym jest słuszna decyzja?

To decyzja zgodna z Tobą, tym, kim jesteś i jaki jesteś – zgodna z Twoimi wartościami. Słuszna decyzja buduje Twój profesjonalny wizerunek, autorytet i świadczy o Twojej marce osobistej: manifestuje zestaw skojarzeń, które wpływają na świadomość Twojego brandu.

– Ta nie potrafi utrzymać języka za zębami!

– Ten dąży po trupach do celu! Zrobi wszystko, żeby awansować!

– Ona nie ma za grosz manier! Zawsze wszystkich o wszystko oskarża!

Czy będziesz kojarzony z wulgarnym językiem? Czy będą mówić o Tobie, że jesteś w gorącej wodzie kąpany? Najpierw mówisz a dopiero później zastanawiasz się nad konsekwencjami? Czy będą Cię postrzegać jako osobę, która zrobi wszystko – oszuka, podłoży świnię – by osiągnąć swój cel?

To zależy od decyzji, jakie podejmiesz w procesie budowania swojej marki osobistej. Od decyzji, które wpływają na to, w czym i w jakim stopniu będziesz się rozwijać, w jaki sposób i za pomocą jakich kanałów będziesz się komunikować.

Świadomość Twojego brandu zależy również od tego, jakie wartości wyznajesz i jakie wartości prezentujesz.

Jak podejmować słuszne decyzje?

W internecie znajdziesz wiele sposobów. Jedną z najprostszych metod, która wzbudziła we mnie niepokój, była metoda wartościująca poszczególne wybory. Na przykład w sytuacji, w której chcesz poprosić szefa o podwyżkę, wypisz wszystkie argumenty przemawiające za tą decyzją i wszystkie argumenty przeciw tej decyzji. Rozwiązanie znajdziesz po tej stronie, która zawiera więcej argumentów.

Zwróciłam na nią uwagę, ponieważ została zaprezentowana przez osobę cieszącą się sporym uznaniem. I zastanowiła mnie, ponieważ nie zauważyłam związku między charakterem podjętej decyzji a wartościami danej osoby.

Ten prosty rachunek zysków i strat może się wydawać słuszny, jednak jest to tylko pozorne wrażenie.

Dopiero osadzenie reakcji, którą podejmiemy w naszym systemie wartości, dostosowanie treści wypowiedzi do tego, kim jesteśmy, zastosowanie wskazówek, które pomagają udoskonalić naszą komunikację (np. racjonalne skupienie się na faktach i odsunięcie na bok emocji, które nierzadko przekłamują obraz rzeczywistości), czyni decyzję naprawdę słuszną.

Matryca słusznych decyzji

W tym cyklu proponuję zastosowanie pochodnej rozwiązania wypracowanego przez długoletnich praktyków etyki, naukowców uniwersyteckich i praktyków biznesu ze Stanów Zjednoczonych.

Dlaczego ta metoda? Porusza ona wiele aspektów problemu. Nie traktuje rzeczywistości jednopłaszczyznowo, ale przyjmuje analizę wielowymiarową, która wyczerpuje temat, jeśli jest wykonana z należytą starannością.

Matryca słusznych decyzji to zestaw 5 pytań, które możesz zastosować do każdej sytuacji w swoim życiu, nie tylko zawodowym, ale również prywatnym. To narzędzie, które może Ci się okazać przydatne w wytyczaniu i realizacji celów oraz w osiąganiu zawodowej nirvany – Twojej wizji wymarzonej kariery.

Jak korzystać z Matrycy słusznych decyzji?

Przede wszystkim jest to narzędzie analityczne, za pomocą którego możesz wykształcić w sobie nawyk określonego poprzez jej zawartość sposobu myślenia.

W zależności od Twojej zdolności percepcji, zapamiętywania, praktycznego przyswajania wiedzy, możesz potrzebować różnej ilości czasu na wdrożenie Matrycy do swojego życia.

Co zrobić, żeby możliwie jak najszybciej nauczyć się z niej korzystać? Przede wszystkim zacznij ćwiczyć. Ćwicz „na sucho”, w tzw. warunkach laboratoryjnych. Pomyśl o przeszłości, o sytuacjach, decyzjach i problemach, z którymi się zmagałeś i przeanalizuj je zgodnie z punktami, o których przeczytasz w kolejnych wpisach.

Narzędzie, które Ci przedstawiam, ukształtuje sposób myślenia, który pomoże Ci uniknąć porażek, będzie wsparciem w budowaniu świadomości Twojej marki osobistej, pomoże Ci w skutecznym zarządzaniu drugim fundamentem Twojego brandu, czyli zewnętrznym JA – tym, jak postrzegają Cię inni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *