monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

Jak podejmować decyzje?
cz.4

4. Z jakich zasobów możesz skorzystać?

Nie jesteś sam.

No dobrze. Są sytuacje, w których rzeczywiście jesteś sam, nie możesz liczyć na pomoc znikąd. Nie ma procedur wewnątrz firmy i nie ma norm prawnych, które mógłbyś zastosować…

Widzisz. Jednak nie mogę się z tym zgodzić. W każdej sytuacji możesz znaleźć takie zasoby, które pomogą Ci w rozwiązaniu problemu.

Czym mogą one być?

 • Wszelka dokumentacja dotycząca zdarzenia (np. korespondencja mailowa, nagrana rozmowa telefoniczna, nagranie wideo);

 • Procedury, zasady, normy, przepisy wewnątrzzakładowe;

 • PRAWO (tak, może się zdarzyć, że za podjęcie niewłaściwej decyzji, będą Ci grozić różnego rodzaju sankcje prawne; w skrajnych przypadkach możesz trafić do więzienia);

 • inni: świadkowie, osoby, które znają osoby, z którymi rozmawiałeś lub które znają daną sytuację itp.

Zauważ, ile pytań mógłbyś zadać sobie lub innym, biorąc pod uwagę tylko kilka z zasobów, które wymieniłam powyżej.

Myślę, że widzisz już, jak silnym narzędziem jest Matryca słusznych decyzji. To nie tylko sposób na dokonanie wyboru między kupnem taniej czy drogiej sukienki. To metoda, która pomaga znaleźć rozwiązanie z sytuacji, w której na szali stoi Twoja wolność, Twoja przyszłość, Twoja praca itp.

W każdej sytuacji należy szukać wielu rozwiązań.

Rzadko zdarza się tak, że nie mamy żadnego wyboru. Mamy natomiast wrażenie, że nasz wybór jest ograniczony – ograniczony przez nasze przekonania, uprzedzenia i wartości.

Najważniejsze, by decyzja, którą podejmiesz, była zgodna z tym, kim jesteś i jaki jesteś oraz jakimi wartościami się kierujesz. Efekt analizy danej sytuacji czy też problemu za pomocą Matrycy skonfrontuj ze swoimi poglądami a przede wszystkim z wartościami, które mają ogromny wpływ na Ciebie, Twoje życie, życie osób Ci bliskich.

Przed Tobą ostatni element i podsumowanie, które jest jednocześnie końcem procesu analizy sytuacji problemowej, a z drugiej strony jest początkiem działania.

5. Jakie masz opcje? Co możesz wybrać? Jak możesz się zachować? W jaki sposób każda z możliwości wpłynie na strony uczestniczące?

Przypomnij sobie sytuację, w której po prośbie o awans/ podwyżkę otrzymujesz od szefa (płci przeciwnej) propozycję weekendowego szkolenia wyjazdowego z noclegiem w jednym pokoju w hotelu. Propozycję otrzymałeś mailem.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

 • Odmówić: to pierwsza możliwość, która najczęściej nasuwa się na myśl. Jak to wpłynie na Ciebie? Być może uspokoisz swoje sumienie. Jak to wpłynie na szefa? Być może zacznie szukać powodów, żeby Cię zwolnić. Jak to wpłynie na współpracowników? Propozycja została złożona mailem, nikt poza Tobą i szefem nie wie nic na ten temat, w związku z tym Twoja decyzja nie wpłynie na nikogo poza Tobą i szefem.

 • Zgodzić się: dylemat moralny. Szef prawdopodobnie będzie usatysfakcjonowany. Ty natomiast możesz mieć wątpliwości, czy dobrze robisz. Jak będziesz się czuć po powrocie ze szkolenia? Co się stanie, jeśli współpracownicy dowiedzą się o tym wyjeździe?

 • Zadać dodatkowe pytania: możesz myśleć, że szef złożył Ci niemoralną propozycję. Czy jesteś tego pewien? Czy są to Twoje przypuszczenia? Wiem, pierwsze co przychodzi do głowy to złość i oburzenie, które zakładają nam klapki na oczy i nie widzimy już prawdy a fragmentaryczny obraz danej sytuacji: „W życiu nie pójdę z szefem/ szefową do łóżka!”. Czy jednak o to prosił szef? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, choćby najdrobniejsze, uznaj, że nie wiesz, jaka jest prawda, co jest tą prawdą i po prostu zacznij jej szukać.

W tej sytuacji okazało się, że nastąpiła pomyłka. Twój szef wysyłał tak wiele wiadomości, że coś mu się pokręciło i napisał w mailu to niefortunne zdanie.

Co by się stało, jeśli zareagowałbyś ze złością: „Nie, absolutnie, nie pojadę na żadne szkolenie! Za kogo ty mnie masz?!” A co jeśli zadałbyś pytanie: „Bardzo dziękuję za propozycję. Chciałbym doprecyzować kilka szczegółów, żeby mieć pewność, że wszystko dobrze zrozumiałem. Czy dobrze rozumiem, że spędzimy noc w tym samym pokoju hotelowym?”.

Oczywiście, styl wypowiedzi powinieneś dostosować do siebie, do sytuacji, do Twoich relacji z przełożonym.

W jaki sposób możesz pogłębić analizę ostatniego punktu Matrycy?

Poprzez zastosowanie pytań kartezjańskich.

 1. Co się stanie, jeśli to zrobisz?

 2. Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz?

 3. Co się nie stanie, jeśli to zrobisz?

 4. Co się nie stanie, jeśli tego nie zrobisz?

A kiedy wyczerpiesz w swojej analizie już wszystkie możliwości, przejdź do podsumowania.

Podsumowanie. Co zrobisz? I jak to zrobisz?

Często przejście przez wszystkie wyżej wymienione punkty rozpoczyna proces zmiany myślenia. „Ok, wiem już co mam zrobić, żeby pozostać w zgodzie z własnymi wartościami, żeby utrwalić swój profesjonalny wizerunek. Wiem, jaka decyzja mi w tym pomoże. Ale jakie działanie?”

Jak powinieneś się zachować? Jakich słów użyć, żeby nikogo swoją wypowiedzią nie urazić?

Ten cykl kończy się odpowiedzią na pytanie „Co zrobisz?”. Bo do tej odpowiedzi prowadzi Cię Matryca. I tak jak wspominałam, jest to koniec jednego etapu, a początek następnego – skutecznej komunikacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *