monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

5 prostych sposobów na udany wypoczynek


Ten artykuł możesz również odsłuchać:


Niecały tydzień temu wróciłam z długiego urlopu. Prawie trzy tygodnie intensywnego odpoczynku. Nigdy nie żyłam w wielkim pośpiechu. Może właśnie dlatego relaks i wypoczynek nie stanowią dla mnie wielkiego wyzwania. Co zrobić, żeby wycisnąć ten błogi czas jak cytrynę? Do ostatniej kropli odpoczynku?

1. Przede wszystkim zorganizuj się.

Generalnie jestem zorganizowana. Nigdy nie miałam z tym większego problemu. Wyjeżdżaliśmy w czwartek, ale już w niedzielę walizka czekała na podłodze a na lodówce zawisły karteczki z rzeczami do zabrania lub czynnościami do wykonania (np. zakręcić zawór z wodą i gazem). 3 dni pakowania wystarczają do tego, żeby o niczym nie zapomnieć. W środę po południu w zasadzie już tylko zamykaliśmy walizkę.

Jak się pakowałam? Na początku powyjmowałam z szaf po kilka sztuk danego rodzaju odzieży: kilka koszulek, kilka par spodni, kilka bluzek itp. Ułożyłam je na osobnych stosach na komodzie i ponownie weryfikowałam, czy taka ilość jest nam rzeczywiście potrzebna, czy czegoś brakuje. Do walizki pakowałam ubrania dopiero, kiedy miałam przygotowany komplet. Było ryzyko, że zapomnę, co spakowałam, więc wybrałam takie rozwiązanie.

2. Planuj.

To nie był spontaniczny urlop. To na pewno nie w moim stylu. Termin urlopu został wybrany w styczniu, miejsca w marcu, jeśli dobrze pamiętam. Finanse również były dobrze zaplanowane. Rok wcześniej zaczęliśmy oszczędzać określoną sumę pieniędzy co miesiąc, żeby osiągnąć kwotę, która jest nam potrzebna. Wiedzieliśmy, ile będą kosztować noclegi, jedzenie, paliwo, przewidzieliśmy duży budżet na rozrywkę.

3. Ogranicz korzystanie z telefonu i Internetu.

Prawie tydzień nie mieliśmy zasięgu ani Internetu. To było bardzo oczyszczające doświadczenie. Chociaż zdarzało się, że gdzieś na szlaku, wysoko w górach trzeba było zadzwonić (praktycznie jedyna możliwość komunikacji). W zasadzie po kilku dniach nie miałam już potrzeby nosić przy sobie telefonu (to żadna tajemnica, że nie jestem niewolnikiem technologii, często zdarza mi się wyjść z domu bez komórki; nie uważam, żeby była mi potrzebny tak jak ręka czy noga ;)). Każdemu polecam takie wakacje.
Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, jak to możliwe i czy jest to możliwe, jak możesz przestać odbierać telefony od klientów, jak żyć?! Zmień myślenie! To da się zrobić, zarówno pracując na etacie, jak i prowadząc własny biznes.

4. Określ budżet na rozrywkę.

Nie chcieliśmy, żeby nasz wakacyjny budżet wymknął się spod kontroli, w związku z tym zamiast racjonalnej kwoty na rozrywkę założyliśmy nieracjonalną, np. jeśli znasz swoje możliwości i wiesz, że wydanie 50 zł dziennie na rozrywkę dziennie na urlop to dla ciebie żadne wyzwanie, załóż, że wydasz 100 zł dziennie. Wpisz to w swój plan oszczędnościowy. Dzięki temu prawdopodobnie będziesz mieć więcej niż potrzebujesz i zyskasz tak pożądany na urlopie spokój ducha.

5. Pozwól sobie odpocząć!

To twój urlop. Zrób wszystko, żebyś nie musiała gotować, sprzątać, prać. Pozwól dzieciom skakać po kałużach. Pozwól sobie na „nicnierobienie”. Możesz odłożyć na parę dni książki, cele do zrealizowania, planowanie swojego życia. Zwolnij, żebyś po powrocie mogła ruszyć z prawdziwym impetem.

Ostatecznie myślę, że sekret udanego wypoczynku kryje się w naszej głowie. Jeśli nie podejmiesz decyzji o tym, że chcesz wypocząć, nie odpoczniesz. Nie zrobi tego za ciebie wycieczka All inclusive i noclegi w 5-gwiazdkowym hotelu, nie zrobi tego za ciebie twój mąż ani tym bardziej dzieci. Sama decydujesz o swoim życiu. Podobnie decydujesz o jakości swojego odpoczynku.


Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, zapisz się na NEWSLETTER i obserwuj mój FANPAGE na Facebooku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *