monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

Jak podejmować decyzje?
cz.2

monikagawanowska JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE_ (1)

Etapy podejmowania decyzji według Matrycy słusznych decyzji:

Przede wszystkim podjęcie każdej decyzji powinno być poprzedzone tzw. momentem zatrzymania. Gdy stajesz przed jakimkolwiek wyborem, powiedz sobie: „STOP”. Zatrzymaj się na chwilę. Jeśli nie wiesz, co robić, nie rób nic. Jeśli możesz, graj na czas.

1. Jakie są fakty?

To zasadnicze pytanie, na które często nie umiemy odpowiedzieć. Kiedy otrzymujemy negatywny feedback, w naszej głowie pojawiają się takie określenia, jak: „nie lubią mnie”, „to, co robię, nie ma sensu”, „dlaczego tak mnie oskarżają?”. Kiedy szef odmawia nam awansu czy też podwyżki, myślimy: „na pewno chce więcej pieniędzy dla siebie”, „pewnie dał już Zośce, ona się ciągle podlizuje”.

Za dużo myślimy. Czas oprzeć swój osąd na suchych faktach. Co wiesz? Co usłyszałeś? Jakie konkretnie słowa padły?

Jeśli szef pisze do Ciebie maila o treści: „Pojedziesz ze mną na weekendowe szkolenie? To ważne. Będziemy spać w jednym pokoju.”, to rejestrujesz fakty (tzn. szef zapytał, czy pojedziesz na szkolenie i stwierdził, że będziecie spać w jednym pokoju), a nie domysły takie jak: „Chce mnie zaciągnąć do łóżka”.

Nie wiesz, co myśli druga osoba.

Nie wiesz, co kierowało drugą osobą, kiedy mówiła takie a nie inne słowa. Nie wiesz, w jakim stanie psychofizycznym się znajdowała.

W związku z tym skup się na faktach. Na tym, co usłyszałeś, a nie na tym, co wywnioskowałeś między wierszami. Może to ograniczenia budżetu. Może błędnie wpisał adres mailowy, kiedy wysyłał wiadomość. Nie wiesz.

2. Co stawiasz na szali i jakie zasady/ regulacje ograniczają lub pomagają Ci w procesie podejmowania decyzji? Jakie występują czynniki?

Nie, nie jest to tak skomplikowane, jak brzmi.

Na przykład: stawiasz na szali swój autorytet, relacje ze współpracownikami, relacje z szefem/ przełożonym, relacje z rodziną, ryzykujesz utratą pracy. To, co zamierzasz zrobić jest np. wbrew regułom występującym w firmie, wymaga się od Ciebie pogwałcenia pewnych zasad, procedur. Ambicja jest czynnikiem, który czasami bardzo wpływa na naszą decyzję.

– Ile lat można stać w miejscu? Zrobię raz, co mi każą, bo jest szansa na awans.

W wielu przypadkach możesz dostrzegać tylko i wyłącznie aspekt negatywny. Spróbuj zaobserwować też pozytywne elementy.

Matryca w matrycy.

 

Decyzja na „tak”

Decyzja na „nie”

Ryzyka/ Zagrożenia

  

Szanse

  

Pamiętaj, że skupiasz się przede wszystkim na faktach. Jednak obok pisanych, formalnych zasad, weź pod uwagę te niepisane. To, że tak się robi, nie powinno być argumentem przemawiającym za wyborem jakiejkolwiek z opcji, ponieważ nie ma formalnego poparcia.

Można naprawdę wpaść w spore kłopoty poprzez działanie w stylu „bo wszyscy tak robią”.

Zauważ, że jest spora różnica w postrzeganiu wagi tego sformułowania („bo wszyscy tak robią”), jeśli zostało wypowiedziane przez kolegę z pracy, a jeśli zostało wypowiedziane przez szefa. Zauważ też, że jeśli Twoja przyszłość w firmie wisi w tym momencie na włosku, jest niepewna, autorytet osoby, która formułuje stwierdzenie typu „zrób tak, bo wszyscy tak robią”, wzrasta, a Twój mózg będąc w stanie zagrożenia może nie być w stanie oddzielić faktów od nieudokumentowanej fikcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *