monika gawanowska szkolenia
monika gawanowska trener
Arrow
Arrow
Slider

Jak odkryć wartości kluczowe?

Jak odkryć kluczowe wartości?Dlaczego jest tak istotne, żeby określić swoje kluczowe wartości, te elementy, które nas definiują, które mówią o tym, co jest dla nas naprawdę ważne i są drogowskazem w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji?

Powodów jest wiele. (Niektóre z nich opisałam w artykule pt. “3 powody, dla których warto budować swoje życie w oparciu o wartości”).

Z biznesowego punktu widzenia: podjęcie pracy w firmie, której wartości są sprzeczne z twoimi osobistymi, może nie być dla ciebie satysfakcjonujące. Jeśli poszukujesz partnerów dla twojego biznesu i jest dla ciebie ważna terminowość, punktualność i niezawodność, to współpraca z instytucjami, które w swoim repertuarze nie będą miały tychże wartości, skończy się dla ciebie nie tylko frustracją, ale i stratą pieniędzy. Podobnie w relacjach międzyludzkich: życie w związku z drugą osobą jest o wiele trudniejsze, jeśli rozmijamy się w przestrzeni wartości (np. dla mężczyzny ważne są pieniądze, sukces, rozrywka a dla kobiety – rodzina, miłość, ciepło i bliskość, czego mąż, którego ciągle nie ma w domu naturalnie nie jest jej w stanie zapewnić).

Czym są wartości?

To pewien zestaw atrybutów, które są dla nas szczególnie istotne, jeśli nie najważniejsze. Niezależnie od tego, na jaki temat rozmawiam i z kim, bardzo wiele o nich mówię w kontekście moich własnych oczekiwań i zachowań, a także rozwiązań, które mogę zaproponować oraz efektów, które może uzyskać klient w wyniku naszej współpracy.

Bo uważam, że od nich wszystko się zaczyna i na nich się wszystko kończy. Jeśli chcę dobrze zaplanować a następnie przejść przez proces jakiejkolwiek zmiany w życiu prywatnym czy zawodowym, potrzebuję najpierw zdefiniować zestaw wartości, które mi przyświecają, w oparciu o które będę wartościować kolejne zadania, czynności do wykonania i aktywności, by na podstawie uzyskanej wiedzy analizować zgodność określonych celów z owym kluczem do satysfakcjonującego życia w zgodzie z samym sobą.

Tak, uważam, że trafne zdefiniowanie kluczowych wartości jest sposobem na udane, satysfakcjonujące życie, bez wyrzutów sumienia, w równowadze z samym sobą.

Czy wartości lub układ wartości (hierarchia) są czymś stałym, niezmiennym na całe życie?

Nie. Tak, jak ty się zmieniasz nieustannie, zmienia się twoja osobowość, ewoluuje twoje wnętrze w efekcie różnorodnych okoliczności zewnętrznych i wewnętrznych. W zależności od etapu życia, na którym się znajdujesz i w zależności od ról, jakie w życiu pełnisz, twoje wartości będą ulegać zmianie. Mogą zostać przewartościowane: rodzina, która była na dalszym miejscu, może przesunąć się na czołową pozycję wraz z pojawieniem się potomka, a rozwój czy też kariera, które były „w ogonie” hierarchii wartości, mogą wysunąć się na czoło, kiedy dzieci wyfruną z gniazda.

Warto w związku z tym co jakiś czas weryfikować wiedzę, którą mamy na swój temat. Wejrzeć w głąb, zastanowić się nad sobą.

Jak odkryć wartości, którymi kierujesz się w życiu?

Zadaj sobie kilka podstawowych pytań:
1. Kim jestem?
2. Co jest dla mnie naprawdę ważne?
3. Czym kieruję się w życiu?

Dzięki krótkiej autorefleksji możesz zyskać wiele odpowiedzi na pytania, które wydawałoby się – takiej nie mają: co robić w trudnych sytuacjach? Jak zareagować, gdy pojawiają się problemy? Czy mam szansę zrealizować swoje cele? Czy realizacja celów, które sobie wyznaczyłem, jest w zgodzie ze mną?

Odpowiedź na powyższe pytania rzadko daje jednoznaczny wynik. Zazwyczaj jesteśmy w stanie podać jedną, dwie wartości, które są w naszym życiu najbardziej widoczne, ale czy to wszystko? Absolutnie nie. Jesteśmy osobowościami wielowymiarowymi. Śmiem twierdzić, że w zależności od nastroju, sposobu myślenia, może zmieniać się nasz system wartości – podobnie jak kobiece usposobienie w różnych fazach miesiąca. Poprzestanie na jednej czy dwóch wartościach byłoby pójściem na łatwiznę i spłyceniem naszej bogatej osobowości.

Dlatego wykorzystaj jakąkolwiek dostępną w internecie listę wartości (minimum kilkadziesiąt, jeśli zabraknie pozycji, która jest dla ciebie szczególnie istotna, dopisz ją) i drogą eliminacji usuwaj te, które mają dla ciebie najmniejsze znaczenie do momentu, w którym pozostanie 3 – 5 pozycji. To twoje kluczowe wartości.

(Oczywiście, i na tym etapie nie zawsze odpowiedź jest jednoznaczna. Może na to wpłynąć ułożenie słów na liście, kolejność ich odczytywania i wiele innych czynników. Dlatego warto ćwiczenie powtarzać, stosując różne listy i różne ćwiczenia.)

Po wybraniu kilku podstawowych wartości, uszereguj je od tej, która jest dla ciebie najważniejsza, do tej, która ma dla ciebie najmniejsze znaczenie. Masz już gotowy drogowskaz, który wyznaczy tobie kierunek, kiedy będziesz podejmował jakiekolwiek decyzje.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *